Zapamiętane tradycje muzyczne Bojków z Terki i Bukowca. Z Warmii na bieszczadzką Ojcowiznę.
Po ponad czterdziestu latach ciszy, muzyka „Susidojek” ponownie rozbrzmiała dzięki połączeniu sił muzyków starszego pokolenia – depozytariuszy muzycznych tradycji przesiedlonych rodzin – i „Rodzinnej Kapeli Wasilewskich” z Mazur, do której należą również członkowie zespołu „Transkapela”. W ostatnich latach ich wspólne działania tchnęły nowe życie w bojkowską muzykę, prezentując ją społecznościom rusińskim, ukraińskim i polskim na Warmii i Mazurach, gdzie na nowo wpisała się w wielokulturowy pejzaż regionu.
We wrześniu tego roku muzyka „Susidojek” powróciła do swoich korzeni w Bieszczadach podczas serii wyjątkowych wydarzeń – koncertów, warsztatów, spotkań i wystaw.
Wzięli w nich udział nestorzy dawnego zespołu „Susidojki” (Danuta i Eugeniusz Hodowańcy oraz Władysław Łesyk), muzycy „Transkapeli/Rodzinnej Kapeli Wasilewskich” (Ewa, Iga, Robert Wasilewscy oraz Franciszek Pospieszalski) oraz goście: ukraińskie śpiewaczki Tania Harasym i Daria Pulkowska oraz węgierski instrumentalista Merse Varga.
Podczas wydarzeń, które odbyły się w sercu dawnej Bojkowszczyzny – w Sanoku (Muzeum Budownictwa Ludowego), Myczkowie (Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków), Chmielu (Tabor „U Prezesa”), Zatwarnicy (Kino Końkret), Szkole Podstawowej w Polanie – muzycy przybliżali uczestnikom unikalne bojkowskie brzmienia i tradycje.
Prezentacje muzyczne wzbogacono wystawą fotografii, dokumentującą życie rodzin „Susidojek” w przedwojennych Bieszczadach oraz prelekcjami o historii zespołu oraz o tradycjach i kulturze grupy etnicznej Bojków. W formie warsztatów uczestnicy mieli szansę bezpośrednio uczyć się od mistrzów, poznając pieśni i muzykę bieszczadzkich wsi oraz tradycyjne tańce z Karpat.
Poza przybliżeniem współczesnym mieszkańcom Bieszczad dorobku kapeli „Susidojki”, wydarzenie to stało się inspirującym przykładem działań na rzecz rewitalizacji muzycznych tradycji Bojków, dawnych gospodarzy tych ziem.
Organizator: Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA
Partnerzy: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej w Myczkowie, Tabor w Chmielu, Kino Końkret w Zatwarnicy.
Wydarzenia zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024 oraz sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.